Історія села Ксаверове

Село Ксаверове – адміністративна територіальна одиниця. Історичні джерела не називають сьогодні точного часу заснування села. Все ж розкопки  археологів стверджують, що саме  древляни дали початок нащадкам наших праотців, а благодатна природа сприяла тому, щоб саме ця територія була заселена.

            На незайманих землях  селилися розігнані з Січі запорожці. І , як твердить легенда, один з козаків поселився далі від ока людського, в розлогому яру ,оточеному дубовим лісом. Через яр протікала смачна, кольору міді, вода. Згодом на цьому ж місці поселилося ще кілька запорожців. Виник хуторець,який носив назву Дубове.

            Минали роки , і вже поруч з хатами нащадків козаків появилися кілька мазанок, які належали панам Потоцьким. Саме звідси беруть витоки легенди про назву села.

            Одна з них гласить, що з виходом заміж доньки Потоцьких Ксаверії , хутір в її честь стали називати Ксаверіїв або поселенням Ксаверове.

            Інша легенда пов»язує назву села з іменем Ксаверія Любомирського, місцевого пана.

           Є ще одна легенда: економ пана Ксаверія Любомирського був Савелій, чоловік тямущий, до того ж , на відміну від пана Ксаверія, він постійно проживав в селі. Саме в його честь село назвали Савелівкою, пізніше Ксаверівкою , а згодом Ксаверове. (Матеріали взято із книги «Сказания о населенних месностях Киевской губернии» за 1864 рік, автор Л.І.Похілевич)

           Село ділилося на кутки: Снігурівка, Нещадимівщина, Керушівщина, Курявівщина, Малютівщина- пов»язані з прізвищами родин , що там проживали: Снігурі, Нещадими, Куряві, Малюти. Куток Тополі – на вулиці росло безліч високих тополь,які належали панові. П»ятихатки – ще тоді коли село належало панові, багаті селяни почали викуповувати в нього землю. Першими переселенцями на теперішньому кутку було 5 селян. За кількістю перших п»яти поселенців і назвали куток.

           Яр – назва кутка сприяли самі природні умови : він глибокий посередині протікає річка, навколо якої селилися люди. Могила – посередині кутка розміщений високий горб , могила. З жовтневими подіями по»язана назва кутка Жовтневе.

           По реформі 1861 року селяни отримали по 3,5 десятин землі , панові належало близько 500.

            В 1905-1907 роках відбувся перший збройний селянський виступ проти пана. Ватажками селянського руху були Аркуша Харитон, Кирпатий Денис, Сабалдаш Іван, Рада Яків.

            1929 рік – в селі заснований колгосп . Перший голова – Охріменко Олекса Омелькович. Колгосп носив назви : «ім.Кріпської», «Ворошилова»,

«20 років РСЧА».В роки укрупнення господарств по приєднанню до Калинівки-«Жовтень», з приєднанням до Хлистунівки-дільниця колгоспу «ім.Котовського». В 1988 році - колгосп «Прогрес». В даний час в селі діє товариство з обмеженою відповідальністю «Берег».

            В роки Великої Вітчизняної війни на фронтах з ворогом билися 172 жителі села, 113 з них не повернулися  до рідного дому, їх імена викарбувані  на стелах Обеліска Слави, реконструйованому в 1994 році.64 учасники нагороджені орденами та медалями. На сьогодні в селі залишилось 2 інваліди ВВВ.

            Гордість нашого селі – школа , збудована в 1995 році на кошти чорнобильського  фонду.

            Перша школа була відкрита в селі в 70-х роках 19 століття. Охоплювала навчання 20 відсотків дітей шкільного віку. Із 40 учнів школу закінчували  лише 10-12.З пошаною згадують в селі прізвище Обломського, який ввійшов в історію як народний учитель.

             В 1918 році в селі відкрита початкова школа. В лютому 1944 році села звільнили від фашистських загарбників. До школи , де в роки війни фашисти розмістили конюшню, 1 вересня 1944 року пішли діти.

             В 1954 році утворена Черкаська область, до складу якої ввійшло і село Ксаверове з населенням 1082 особи.